Colectivele de elevi şi cadre didactice ale Şcolii Gimnaziale Nr. 4, Vatra Dornei au marcat ZIUA DE ACŢIUNE a voluntarilor C.C.D.G. pe data de 28.10.2016, plantând în curtea şcolii trei mesteceni.

La activitate au participat cei doi reprezentanţi Eco- Şcoala din fiecare clasă (16 clase- 32 elevi), însoţiţi de coordonatorii Eco- Şcoala.

Scopul activităţii a fost ȋnţelegerea importanţei implicării directe ȋn dezvoltarea spaţiilor verzi de care avem atâta nevoie, cât şi lucrul în echipă.

Ca observatori, în curtea şcolii au fost prezenţi elevii clasei pregătitoare A, însoţiţi de prof. înv. primar Jucan Liuţa.

Copacii plantaţi au fost donaţi de colectivul de rangeri ai Administraţiei Parcului Naţional Călimani, cu care şcoala noastră are parteneriat de colaborare şi în acest an şcolar.

Coordonator Proiect Eco-Școala, prof. Acatrinei Irinel Mioara