13 oct.2015

Activitatea ,,Informează-te pentru viaţă!” prilejuită de Ziua Internaţională pentru Reducerea Riscului la Dezastre s-a desfăşurat în data de 13 octombrie 2015, cu participarea a 48 elevi ai Şcolii Gimnaziale nr. 4 Vatra Dornei, coordonaţi de prof. Acatrinei Irinel Mioara şi Pardău Dorin.

Acţiunea a fost desfăşurată la iniţiativa Inspectoratului pentru situaţii de urgenţă ,,Bucovina” Suceava, în cadrul Zilei porţilor deschise, la Unitatea de pompieri Vatra Dornei.

Pompierii au informat elevii despre pericolele determinate de incendii, scurgeri de gaze, inundaţii etc., modul de apelare pentru ajutor în astfel de situaţii la numărul de urgenţă 112, urmat de demonstraţie în caz de intervenţie.