DATA: 26 SEPTEMBRIE 2016

PROIECT DE ACTIVITATE

A.     DENUMIRE:   ZIUA EUROPEANA a  LIMBILOR STRAINE –DER EUROPÄISCHE  TAG DER FREMDPSRACHEN/LA JOURNÉE EUROPÉENNE DES LANGUES   “Quelques mots sur les langues—Einige Wőrter über  Sprachen”

PROIECT  REALIZAT  LA NIVELUL UNITATII DE INVATAMANT

COORDONATOR:  ADRIANA BONCHEŞ- Prof. Limba germana- Limba franceza

Proiectul  propus are la baza  preocuparea  profesorilor si a Scolii Gimnaziale nr 4 Vatra Dornei, atat in activitatea instructiv educativa cat si in cea non- formala pentru elementele globale de tip european si mondial  potrivit carora  cunoasterea unei limbi straine de larga circulatie  constituie o sansa in plus pentru orice individ.  Prin acest proiect ne propunem sa sarbatorim  o data cu intreaga  Europa, Ziua limbilor  europene.  Se doreste promovarea  diversitatii lingvistice si culturale. Prin facilitarea participantilor  la informati de ordin inter si multicultural, elevii si profesorul vor comunica si colabora, vor  crea impreuna situatii langajiere si culturale care sa sustina  diversitatea, toleranta si  bunele practici.

Mentionam ca Ziua Limbilor Moderne a devenit deja o traditie in scoala noastra si ca in  fiecare an adolescentii /copiii direct sau indirect implicati  in aceste manifestari isi reconfirma rolul major  pe care il are cunoasterea  unei limbi moderne in viitoarea  cariera dar si  in viata personala si cetateneasca.  Un punct important  este valorizarea cunostintelor tuturor  participantilor  dar si achizitia de noi competente de exprimare orala, dezvoltarea spiritului  de lucru si in echipa si fructificarea  cunostintelor cultural- lingvistice in romana, franceza si germana.

Elevii participanti, cu coordonarea profesoarei  vor participa activ la urmatoarele activitati:

Prezentarea semnificatiie evenimentului;

Dezbatere

Vizionare film

Concurs de desene

Ora:  fiecare ora de clasa  in ziua de 26 septembrie – sunt  implicati   elevi din 5 clase  8A, 7A, 6A, 5B, 7B

Participantii  au fost sensibilizati  prin diversitatea activitatilor, promovarea libertatii  de exprimare si creatie, noutatea si bogatia informatiei.

Resurse materiale:  DVD cu filme, imagini, afise, dictionare, texte,  culori, coli de hartie, afise, planse realizate de elevi.

Prof. Adriana Boncheş