ZIUA INTERNAŢIONALĂ A EDUCAŢIEI

5 OCT.2015

1. "Educaţie prin culoare, imagine şi sunet" - 32 participanţi- elevi ai clasei a VIII-a B
  • Dezbatere după vizionarea filmului ,,Urăsc şcoala, dar iubesc educaţia”;
  • Expoziţie de desene "Educaţie prin culoare” cu lucrări aparţinând elevelor ce au obţinut premiul I la Concursul Naţional ,,Vis de iarnă”, Sighetul Marmaţiei, 2015 (Persic Elena Crizantema şi Antohi Ioana-clasa a VIII-a B).

2. "Educaţia pentru mine înseamnă..." - participanţi 26 elevi ai clasei a V-a A

• realizarea de desene pe tema propusă;
  • expunerea acestora în cancelaria şcolii.

Coordonatori: bibliotecar - Maria Magherca şi profesor- Acatrinei Irinel Mioara

3. Ziua Internațională a Educației a fost marcată de elevii clasei a VIII-a A printr-o dezbatere cu tema „Educația ta contează”, urmată de un atelier de desene. Accentul în cadrul dezbaterii s-a pus pe rolul fiecărei persoane în conturarea unei colectivități sănătoase. S-au trecut în revistă exemple și contraexemple din societatea românească oferite de mass-media. S-a făcut apel și la experiența personală a celor care au fost în alte țări. În final elevii au ilustrat prin desene semnificația cuvântului „educație”.

Coordonator: profesor Carp Simona