Faza locală a Concursul de geografie Terra - Mica olimpiadă de geografie”, aflat la a III-a ediţie, s-a desfăşurat în data de 06.02.2016. Ca şi la cele două ediţii precedente, pentru zona Dornelor,  Şcoala Gimnazială Nr. 4 a fost centru de concurs, având participanţi elevi şi profesori din şcolile Şaru Dornei, Neagra Şarului, Şcoala Gimnazială Nr. 2 Vatra Dornei şi şcoala gazdă.

Au participat 35 de elevi de la cele patru şcoli amintite, după cum urmează: 16 elevi la clasa a V-a, 15 elevi la clasa a VI-a şi 4 elevi  la clasa a VII, toţi dovedind cunoştinţe geografice şi pasiune pentru acest obiect.

La etapa judeţeană s-au calificat  15 elevi, reprezentând 42,8% din numărul elevilor participanţi.

Felicităm pe toţi elevii participanţi, pe profesorii  îndrumători şi urăm succes celor ce vor reprezenta şcolile dornene la etapa judeţeană, ce se va desfăşura în data de 27.03.2016, la Suceava.

Secretarul Centrului de Concurs - Şcoala Gimnazială Nr. 4 Vatra Dornei

prof. Acatrinei Irinel Mioara