SĂPTĂMÂNA EDUCAŢIEI RUTIERE

TEMA ,,EDUCAŢIA PENTRU VIAŢĂ CONTEAZĂ!”.

FIŞĂ DE ACTIVITATE

1. Titlul activităţii: SUNT PIETON- CIRCUL  ÎN SIGURANŢĂ!
  2. Coordonatorul activităţii: prof. Acatrinei Irinel Mioara
  3. Data desfăşurării/Durata activităţii: 11.11.2016,  o oră de curs
  4. Grupul ţintă:  25 de elevi ai clasei a V-a A
  5. Parteneri implicaţi: Poliţia Municipiului Vatra Dornei- Poliţia Locală
  6. Obiectivele:
    1. Să cunoască şi să aplice regulile de circulaţie, în calitate de pieton
    2. Să-şi formeze abilităţi în calitate de pieton
    3. Să conştientizeze  importanţa  aplicării regulilor de circulaţie, pentru siguranţa în spaţiul din proximitatea şcolii şi comunitate
    4. Să cunoască riscul asociat spaţiului din vecinătatea traficului rutier
    5. Aplicaţii practice- etapele de urmat pentru trecerea corectă a străzii, individual şi în grup, în prezenţa agenţilor de poliţie
  7. Resursele:
    1. umane             25 elevi, 3 agenţi de poliţie, 1 cadru didactic
    2. materiale         marker, tablă, hârtie
  8. Descrierea activităţii : profesorul diriginte a anunţat tema lecţiei ,,Sunt pieton- circul în siguranţă!”, desfăşurată în cadrul Săptămânii Educaţiei Rutiere cu tema ,,Educaţia pentru viaţă contează!”. Elevii au prezentat reguli de circulaţie cunoscute, cu etapele trecerii străzii pe locuri marcate- zebră, şi spaţii nemarcate. Invitaţii- agenţii Poliţiei Locale, au precizat importanţa conştientizării respectării regulilor de circulaţie, în condiţii de trafic rutier aglomerat- prin faţa şcolii trecând DN. Sub îndrumarea agenţilor, s-au realizat treceri individuale şi în grup a străzii, cu urmarea etapelor ce trebuie parcurse, pentru siguranţa ca pieton.
  9. Rezultate înregistrate:
    1. Prezentarea  regulilor de circulaţie, ca pieton
    2. Patru activităţi practice de traversare  a străzii- individuale, şi două –în grup
    3. 16 fotografii, 1 fişă de activitate

Semnătura cadrului didactic coordonator: Prof. Acatrinei Irinel Mioara