Proiect educațional Halloween la clasele V-VIII

Obiectivele proiectului au fost:

| Atragerea elevilor în activități practice și creative;

| Stimularea  imaginaţiei creatoare şi consolidarea cunoştinţelor elevilor referitoare la tradiţiile şi obiceiurile altor culturi/ţări;

| Dezvoltarea  capacităţii de a aplica cunoştinţele dobândite pentru a se realiza cu ajutorul lor ceva practic, util;

| Pregătirea  elevilor pentru o viaţă activă;

| Sensibilizarea copiilor în faţa frumuseţilor naturii, astfel încât să devină persoane capabile să aprecieze frumosul şi viaţa.

La proiect au participat elevii claselor V A, VB, VI A, VI B, VII A, VIII A, VIII B. S-au discutat legenda Halloween-ului, legenda dovleacului sculptat Jack O Lantern, s-au făcut desene tematice, s-a votat pentru cel mai funny dovleac sculptat. Elevii au primit diplome și bomboane și au participat la activități cu bucurie și entuziasm.

Coordonator al activității: prof. Mihaela Juravle

Activitate la clasa a VI-a B: ”Halloween stories”, organizată și coordonată de prof. Tica Juravle. Elevii au sculptat dovleci, au votat pentru cel mai haios dovleac, au primit diplome, au făcut desene tematice. S-a discutat despre originea sărbătorii britanico-americane, au fost prezentate legende și au fost create povești înfricoșătoare în limba engleză, pe baza unor cuvinte date. Activitatea a fost plină de voie bună și a urmărit încurajarea elevilor de a se exprima liber în limba engleză.